Bilans LZO – przekroczenie standardów emisyjnych a obowiązek raportowy
Podstawa prawna i zakres obowiązywania
Niezależnie od zapisów wskazanych w pozwoleniu na emisję pyłowo–gazową, zgodnie z § 33 ust. 3 rozporządzenia Ministra Klimatu z 24 września 2020 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów (Dz.U. z 2020 r. poz. 1860) prowadzący instalację sprawdza dotrzymywanie standardów emisyjnych w terminie 2 miesięcy od zakończenia roku objętego bilansem.
W przypadku niedotrzymania standardów emisyjnych prowadzący instalację przekazuje niezwłocznie informację o tym fakcie organowi właściwemu do wydania pozwolenia, przedkładając roczny bilans masy LZO.
Zakres i sposób przekazywania informacji
Zgodnie z art. 188 ust. 3 pkt 5 ustawy Prawo Ochrony Środowiska (tj. Dz.U. 2025 poz. 54) pozwolenie może określać, o ile przemawiają za tym szczególne względy ochrony środowiska, zakres i sposób monitorowania procesów technologicznych, w tym pomiaru i ewidencjonowania wielkości emisji – w zakresie, w jakim wykraczają one poza wymagania, o których mowa w art. 147 i art. 148 ust. 1.
Z kolei art. 188 ust. 3 pkt 7 powyższej ustawy wskazuje, że w pozwoleniu organ może określić sposób i częstotliwość przekazywania informacji i danych, o których mowa w pkt 5, organowi właściwemu do wydania pozwolenia oraz wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska.
Nałożenie dodatkowych obowiązków vs. zmiana wynikających z prawa
Wprowadzanie dodatkowych obowiązków nie oznacza możliwości modyfikacji obowiązków wynikających z mocy prawa. Oznacza to, że w pozwoleniu organ może nałożyć obowiązki wykraczające poza standardowe wymogi prawne, jednak nie wolno mu zmienić już ustanowionych przepisami regulacji.
Z mocy prawa przedsiębiorca jest zobowiązany do wykonania bilansu i przekazania go (do organu właściwego do wydania pozwolenia) w przypadku przekroczeń standardów emisyjnych. Dodatkowo w pozwoleniu mogą zostać nałożone obowiązki przedkładania bilansu LZO niezależnie od jego wyniku – w takich sytuacjach przedsiębiorca musi również przekazać omawiany bilans wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska.
Chcesz wiedzieć więcej na temat sprawozdawczości?
Sprawdź program naszego “Kompendium Wiedzy z Ochrony Środowiska”
Jak Ekologus może Ci pomóc?
Możemy pomóc Twojej firmie w przygotowaniu sprawozdań z zakresu ochrony środowiska.
Zapraszamy do kontaktu!